baner2.jpg

W środę rano - 27 września 2017 r. - 45 uczniów z klasy 7 SP oraz 2 i 3 gimnazjum wraz z nauczycielami wyjechało na wycieczkę edukacyjną do Wrocławia na zajęcia akademickie w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

 

Na początek udali się do Muzeum Geologicznego znajdującego się na Uniwersytecie Wrocławskim. Tam zwiedzili wystawy, na których znajduje się ponad 20.000 okazów różnorodnych skał oraz skamieniałości roślinnych i zwierzęcych z Polski i innych krajów.

Następnie (zostali podzieleni na dwie grupy) wzięli udział w  lekcji muzealnej przeprowadzonej  przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie zajęć uczniowie poznali definicję minerału oraz obejrzeli okazy najpowszechniej występujących na powierzchni Ziemi minerałów. Wykładowcy omówili sposób powstawania skał i ich podział na grupy genetyczne oraz wprowadzili pojęcie skamieniałości. Pokazali również  po kilkanaście przykładów skał z każdej grupy. Każdy omawiany w trakcie zajęć eksponat, prowadzący podawał  uczniom, tak by każdy mógł obejrzeć go z bliska.  Dla trzecioklasistów była to doskonała powtórka przed czekającym ich Egzaminem Gimnazjalnym.

Po opuszczeniu terenu Uniwersytetu Wrocławskiego uczniowie z Jaroszowa udali się na kolejną uczelnię - Politechnikę Wrocławską. W Centrum Festiwalowym na Politechnice Wrocławskiej  uczniowie wzięli udział w pokazach, warsztatach, obejrzeli wystawy, jak również chętni uczniowie wzięli udział w konkursie ze słodkimi nagrodami przeprowadzonym przez studentów.

Wśród atrakcji ,,Labiryntu techniki” prezentowanych przez studentów były pokazy działania robotów, podniebne przygody z Akademickim Klubem Sportowym, warsztaty wspinaczki liniowej (speleologia) i wiele innych.. Studenci długo i wyczerpująco tłumaczyli zawiłości nauki uczniom, udzielali również ważnych rad i wskazówek potencjalnym studentom tej uczelni.

Organizatorem wyjazdu była nauczycielka - Małgorzata Kolano, a opiekunami nauczyciele – Dorota Mielcarek i Justyna Fedyczkowska.