baner8.jpg

Dnia 27 listopada 2012 r. uczniowie klasy pierwszej oraz pani dyrektor PSP w Jaroszowie - Beata Jankiewicz wybrali się w niezwykłą podróż, do której zaprosił ich pan bibliotekarz Marek Kolano. Celem podróży była biblioteka szkolna.

Jadąc "rozśpiewanym pociągiem" prowadzonym przez wychowawczynię panią Elżbietę Szczepanik dzieci spotykały na swej drodze postaci z bajek: Babę Jagę, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Kopciuszka i Wróżkę. Bohaterowie bajek zadawali dzieciom zagadki i wręczali tajemnicze literki w nagrodę za ich rozwiązanie. Z literek tych pierwszaki ułożyły hasło - zaklęcie otwierające drzwi do krainy książek. Tam dowiedziały się, jak powstaje książka, przypomniały sobie, czym różni się biblioteka od księgarni a także rozwiązały krzyżówkę. Potem spotkały się z jeszcze jedną niezwykłą postacią - książką mówiącą ludzkim głosem, która poprosiła dzieci, aby szanowały wszystkie książki. Wykonując zadania pierwszaki pokazały, że są gotowe do złożenia przyrzeczenia:

"My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.

Wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą,

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą.

Przyrzekamy!"

Po tych słowach pani dyrektor wielkim ołówkiem pasowała pierwszoklasistów na czytelników, a pan bibliotekarz założył im karty wypożyczeń i przekazał do klasowej biblioteki piękne książki. Również Baba Jaga miała podarunek dla wszystkich - częstowała gości czekoladowymi piernikami ze swej chatki.

Opisała: Elżbieta Szczepanik