b1.jpg

W dniach 23-24 maja 2016 r.uczniowie z klas IV – VI Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Jaroszowie wyjechali na długo wyczekiwaną wycieczkę szkolną do Wieliczki i Krakowa.

W pierwszym dniu zwiedzali Kopalnię Soli „Wieliczka", która jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich. To zabytek wpisany, jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów, na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Zwiedzając kopalnię oglądali piękne komory, podziemne jeziorka, przepiękne rzeźby solne. Kopalnię zwiedzali w dwóch grupach. Od przewodników dowiedzieli się o historii i tajemnicach kopalni oraz  przypomnieli sobie legendy poznane podczas nauki w szkole. Uczniowie dowiedzieli się, że największa rzeźba na trasie turystycznej waży 15 ton czyli tyle co 3 słonie afrykańskie czy też, że kopalnia zapisała się nawet w Księdze Guinnessa, ponieważ w jednej z komór, która mierzy 36 m wysokości  odbył się pierwszy podziemny lot balonem oraz  skok na bungee.

Po wyjściu z kopalni, wycieczkowicze przeszli do Wielickiej Tężni Solankowej usytuowanej w pobliżu wejścia do kopalni. Konstrukcję wielickiej tężni wzniesiono niedawno  z drewna modrzewiowego, a wyłożona została wiązkami tarninyczyli dzikiej śliwy. W tężni płynie wielicka solanka, która w 2013 roku otrzymała świadectwo leczniczej wody mineralnej ze wskazaniem do użycia w inhalacjach.

Czas spędzony w tężni był więc nie tylko przyjemny, ale również zdrowy, gdyż solanka ma działanie profilaktyczne i pozwala oczyścić drogi oddechowe.

W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali Kraków z przewodnikiem – panią Agnieszką, która opowiadała o mieście w bardzo ciekawysposób.Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć miejsc i zabytków poznanych w szkole,na lekcjach przyrody, historii i języka polskiego, a były to m.in.: Sukiennice, Kościół Mariacki ze wspaniałym ołtarzem Wita Stwosza, Barbakan, Bramę Floriańską, Kościół Świętego Wojciecha, słynne okno Ojca Świętego, Wawel, Dzwon Zygmunta i oczywiście sławnego Smoka Wawelskiego.

Każdy krakowski zabytek kryje w sobie historię i tajemnicę, O niektórych z nich uczniowie słyszeli już wcześniej, mimo to spacer po Krakowie okazał się fascynującą podróżą do przeszłości i pozwolił im przenieść się w zamierzchłe czasy.

Każdy uczestnik zapamięta pewnie inne chwile: spacer nad Wisłą, w której odbijały się światła Krakowa, podróż meleksami po wąskich uliczkach, pyszne lody w cieniu Sukiennic czy też kolorowe pokoje Hostellu, ale bez wątpienia zostanie ona w pamięci na długie lata.

Opiekunami uczniów podczas wyjazdu byli nauczyciele: Dorota Burzyńska, Zbigniew Miłek, Bronisława Czapla i Jacek Krogel.