baner2.jpg

Dnia 30 maja 2016 r. w 71. rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen odbył się X Rajd Gwiaździsty zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny - Publiczną Szkołę Podstawową im. J. Korczaka w Jaroszowie.

Do udziału w marszu, mającym na celu uczczenie pamięci ofiar faszyzmu, poszerzenie wiadomości nt. Holokaustu i praw człowieka zostały zaproszone wszystkie szkoły podstawowe gminy Strzegom. W marszu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami z następujących szkół: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, Zespołu Szkół w Goczałkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu i Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy. Kwiaty pod pomnikiem ofiar faszyzmu złożył p.  Wiesław Witkowski - zastępca Burmistrza Strzegomia, oraz delegacje poszczególnych szkół z p. Haliną Wydmuch – dyr. Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy i p. Beatę Jankiewicz – dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie.

Po przybyciu na miejsce, uczestnicy marszu udali się pod Mauzoleum upamiętniające ofiary faszyzmu, uczestniczyli w Apelu Poległych oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem oraz tablicą poświęconą Januszowi Korczakowi, patronowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie.

Następnie uczestnicy zwiedzili Muzeum Gross-Rosen pod kierunkiem przewodnika oraz obejrzeli film przypominający młodemu pokoleniu o milionach ofiar  pomordowanych w bestialski sposób w obozach zagłady.