baner7.jpg

W tym roku po raz trzeci uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego wyruszyli w majowym „Patriotycznym Korowodzie Radości”.

 

W piątek – 29 kwietnia 2016 r. - przybrana w barwy narodowe jaroszowska społeczność szkolna świadczyła przechodniom o swojej dumie z przynależności do narodu polskiego i z polskiego dziedzictwa.Wszyscy uczniowie wyruszyli w Korowodzie Radości ze świadomością, że są pełnoprawnymi obywatelami Europy, że wnoszą do niej wiele pozytywnych wartości poprzez naszą naukę i  codzienną pracę.

Mamy szczególne powody do tego, aby manifestować swoją radość właśnie w tym szczególnym dla nas miesiącu. Dzień 1 maja to dla nas Polaków podwójne święto. 12 lat temu Polska weszła oficjalnie w szeregi krajów należących do Unii Europejskiej. W dzień 2 maja obchodzimy Święto Flagi, Dzień Polonii i Polaków za granicą. Święto zostało wprowadzone w 2004 roku i nabiera dla nas coraz większego znaczenia, szczególnie dlatego, że coraz więcej naszych rodaków emigruje z kraju, a swoją przynależność do narodu polskiegomanifestujepoprzez barwy narodowe na flagach, sztandarach i emblematach.

3 maja przypominamy naszym rodakom i Europejczykom, że to właśnie w Polsce po raz pierwszy zatwierdzono w Europie ustrój konstytucyjny. Wspominamy dzieło reformatorów Sejmu Wielkiego, na mocy którego polscy patrioci próbowali ratować suwerenność naszej ojczyzny, wprowadzając trójpodział władzy, przywracając dziedziczność tronu, znosząc liberum veto. W pamięci przywołujemy bohaterów tamtych czasów: Marszałka Sejmu Wielkiego – Stanisława Małachowskiego, autorów Ustawy Zasadniczej: Hugo Kołłątaja, Stanisława Staszica i Ignacego Potockiego.

Święta Narodowe przypominają nam, że każdy z nas kocha swoją Ojczyznę.  Uświadamiają, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień - wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach  - jak chociażby o majowych świętach.