baner8.jpg

W dniach 15-16 kwietnia 2016 r. radne Młodzieżowej Rady Miejskiej z Jaroszowa – Wioletta Kardynał, Wiktoria Łobodziec i Martyna Krzyszczak wraz z radnymi z innych szkół gminy Strzegom wzięły udział w szkoleniu organizacji „Dobra Inicjatywa” w miejscowości Lubachów.

Relacja z wyjazdu:

W piątek, 15 kwietnia 2016 r. od godz. 13:00 do 14:00 zwiedzaliśmy zamek Grodno w gminie Walim wraz z przewodnikiem. Po zapoznaniu się z tak okazałym obiektem wyruszyliśmy na pieszo do schroniska młodzieżowego, w którym nocowaliśmy. Gdy dotarliśmy na miejsce mieliśmy chwilę wolną dla siebie, a później poszliśmy na obiad. Można powiedzieć, że wieczór był dla nas najlepszym momentem na integrację. Przed kolacją odwiedził nas Burmistrz Strzegomia - Pan Zbigniew Suchyta, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Tomasz Marczak oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Mosór. Po kolacji wyszliśmy na boisko przed schroniskiem i graliśmy razem w siatkówkę oraz koszykówkę. Zmęczeni po rozgrywkach zespołowych wróciliśmy do pokoi.

W sobotę, 16 kwietnia 2016 r. o godz. 10:00 rozpoczęło się szkolenie organizacji „Dobra Inicjatywa”.

Pierwszy blok prowadził Pan Adrian Kowalczyk. Jego blok był poświęcony zagadnieniom prawnym. Mówiliśmy o prawach, które przysługują osobom od 13. roku życia, osobom pełnoletnim oraz o odpowiedzialności karnej nieletniego, prawie cywilnym i zagadnieniom związanych z uzyskaniem pełnej zdolności do czynności prawnych, regulacji prawa pracy związanego z osiągnięciem 18. roku życia, prawie i obowiązkach w rodzinie w momencie osiągnięcie pełnoletności, a także obowiązkach administracyjnych nastolatków przed organem władzy państwowej. Omówiliśmy również prawne ramy funkcjonowania Młodzieżowej Rady Miasta, do czego jest ona powołana oraz co możemy zmienić w swojej „małej ojczyźnie”, dzięki jej założeniu.

Drugi blok poprawadził pan Mikołaj Świcarz i był on poświęcony umiejętnościom miękkim, m.in. omówiliśmy rolę tzw. „literaz” w grupie - dokładniej charakterystykę, rodzaje, znaczenie „z liderem czy bez”, stworzyliśmy grupy, w których pracowaliśmy, oceniliśmy rolę członków w grupie, a przede wszystkim połączyła nas skuteczna komunikacja. Ostatnim elementem szkolenia była organizacja przykładowego projektu - od pomysłu przez realizację i ewaluację.

Dzięki szkoleniu zapoznałyśmy się z kryteriami pracy w grupie oraz roli lidera. Wróciliśmy z wieloma pomysłami, pełne zapału do działania i zadowolenia ze zdobycia nowej wiedzy i umiejętności.

Można śmiało stwierdzić, że III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Strzegom zapowiada się obiecująco.

Efekty naszej integracji i umiejętności zobaczą Państwo niebawem!