b1.jpg

„Bądź kumplem, nie dokuczaj” to ogólnopolska kampania skierowana do dzieci, rodziców i nauczycieli pod patronatem Kuratorium Oświaty, Rzecznika Praw Dziecka i wielu innych instytucji oraz indywidualnych osób, realizowana przez pedagoga i psychologa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jaroszowie.

Do realizacji kampanii społecznej  zaprosił uczniów i nauczycieli Cartoon Network, pod patronatem merytorycznym Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje. Głównym celem przedsięwzięcia ph. „Bądź kumplem, nie dokuczaj” jest propagowanie koleżeńskich zachowań wśród dzieci.

W jaroszowskiej szkole zostały przeprowadzone warsztaty edukacyjne wśród uczniów klas I-III i IV-VI, na których, pod kierunkiem pedagog Violetty Posłusznej –Koziałkowskiej i psycholog Katarzyny Figurskiej, uczniowie wypracowali kodeks „Dobrego kumpla- dobrego kolegi”.

Na zajęciach powstała piękna mapa mentalna oraz plakaty ph.: „Jak spędzać czas ze swoim kolegą?” , „Jak się zachowywać?”, „Jak pozyskać dobrego kolegę?”.

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.Wykorzystano również krótkie filmy animowane przedstawiające problem dokuczania z różnych perspektyw – z punktu widzenia osoby, której ktoś dokucza, osoby dokuczającej oraz obserwatora zaproponowanego przez organizatora .

Kolejny program profilaktyczny realizowany w naszej szkole, to gwarancja na poznanie i pozyskanie nowych kolegów przez naszych uczniów.