baner2.jpg

Na zaproszenie pani Ewy Dziaduś - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu oraz pani Ewy Kozubek - dyrektora Gimnazjum Publicznego im. Anny Jenke w Błażowej k. Rzeszowa w dniu 17 marca 2016 roku przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego - Gimnazjum im. Sługi Bożej Anny Jenke w Jaroszowie uczestniczyli w poświęconym patronce Forum Jubileuszowym ph. „Wszystko zaczęło się od Chrztu Świętego".

W tym roku zbiegły się ze sobą trzy ważne dla jaroszowskiej szkoły wydarzenia - 1050. rocznica chrztu Polski, 95. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci Sługi Bożej Anny Jenke.

Forum rozpoczęło się uroczystą Mszą św. w kościele pw. św. Marcina w Błażowej, w którym w roku 1921 została ochrzczona Anna Jenke. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, a homilię wygłosił ks. Kazimierz Dziedzic - uczeń prof. Anny Jenke. Na zakończenie Mszy św. została odmówiona modlitwa dziękczynna przy chrzcielnicy, przy której Anna stała się dzieckiem Bożym i członkiem wspólnoty Kościoła Chrystusowego.

Następnie w szkolnej hali sportowej miała miejsce dalsza część uroczystości poświęcona patronce, gdzie m.in. podczas Forum Jubileuszowego ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz wygłosił okolicznościowy wykład na temat: „Sługa Boża Anna Jenke wzorem dla szkoły polskiej XXI wieku”, zaś uczniowie Gimnazjum w Błażowej zaprezentowali bardzo wartościowy i przejmujący program artystyczny.

W Forum Jubileuszowym uczestniczyli m. in.: przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, siostra dr Bernadetta Lipian - postulator w procesie beatyfikacyjnym Służebnicy Bożej Anny Jenke, licznie zgromadzeni księża związani z życiem i działalnością Anny Jenke, parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie Towarzystw Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu i w Świdnicy (z panią Edwardą Mikułą na czele), przedstawiciele wszystkich szkół i krajowych placówek wychowawczych noszących imię Anny Jenke, młodzież i dzieci z gminy Błażowa.

Szkołę z Jaroszowa reprezentowały uczennice gimnazjum - Wioletta Kardynał i Wiktoria Łobodziec, a opiekę sprawował katecheta - Tomasz Dziurla.

Podczas tego wspaniałego jubileuszu, wielokrotnie podkreślano specyficzne walory, kunszt  wychowawczy oraz ethos pracy tej wspaniałej polskiej Nauczycielki oraz ważną rolę, jaką odegrała w jej codziennym życiu głęboka wiara i umiłowanie Jezusa Chrystusa.

Ufamy, że nasza wspaniała Patronka szybko zostanie wyniesiona do godności błogosławionej, a my będziemy jeszcze chętniej i więcej czerpać z jej wspaniałego przykładu życia.