baner5.jpg

W piątek - 11.03.2016 r.– najmłodsza grupa z Publicznego Przedszkola w Jaroszowie - „Krasnoludki” wraz z wychowawczynią Joanna Kohut-Szymczyk odwiedziły filię Biblioteki Publicznej w Strzegomiu, która znajduje się w tym samym budynku co przedszkole.

Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę, a także jednym z ważnych celów  przedszkola. U naszych wychowanków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

Zajęcia biblioteczne rozbudzają zainteresowania czytelnicze naszych przedszkolaków, przybliżają literaturę dziecięcą i są inspiracją do prac plastycznych.

To nie pierwsze spotkanie dzieci z książką, ale za każdym razem takie zajęcia budzą u dzieci coraz większą ciekawość.

Poprzez udział w takich  zajęciach, dziecko:

  • nabywa nawyk dbania o książkę i jej poszanowania;
  • chętnie odwiedza bibliotekę wiedząc, że może tu znaleźć nie tylko rozrywkę, ale i potrzebne informacje;
  • poznaje pojęcia - biblioteka, bibliotekarka, karta czytelnika;
  • potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem;
  • utrwala znajomość bajek;
  • wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;
  • wzbogaca słownictwo;
  • rozwija swoje zainteresowania: literackie, przyrodnicze, geograficzne itp.;
  • nabywa umiejętności wyrażania swoich myśli, uczuć, przeżyć i opinii;
  • rozwija wyobraźnię.

Dzieci zapoznały się z różnymi książkami. Dowiedziały się, jakie rodzaje książek są dostępne na bibliotecznych półkach. Zapoznały się także z zasadami przebywania w tym miejscu i korzystania z książek. Chętnie wysłuchały również bajki pt. „Kubuś Puchatek i przyjaciele”. Na koniec przedszkolaki opowiedziały swoje wrażenia, a potem mówiły o swoich ulubionych bajkach, które czytają wraz z rodzicami i dziadkami w domu.

Już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty w bibliotece.