baner7.jpg

W dniu 7 grudnia czwartoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie z okazji Mikołajek wybrali się na wycieczkę do Świdnicy. Dzieci wraz z wychowawczynią – Dorotą Burzyńską podróżowali kolejową komunikacją publiczną. Sam przejazd na trasie Strzegom - Świdnica szynobusem okazał się nie lada atrakcją, gdyż spora grupa uczniów po raz pierwszy jechała koleją.

Po przyjeździe do Świdnicy pierwsze swoje kroki uczniowie skierowali do Nadleśnictwa Świdnica i znajdującej się tam Stacji Edukacji Ekologicznej oraz Jaskini Nietoperzy.  W progu tej instytucji powitała nas pani Monika  Drozdowska, pracownik służby leśnej do spraw edukacji, którą w ubiegłym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole. W Jaskini Nietoperzy uczniowie poznali różne gatunki nietoperzy żyjących w Polsce, natomiast Gryzeldę, przedstawicielkę gatunku mroczek posrebrzany, poznały osobiście. Podczas pobytu w jaskini,  czwartoklasiści  przekonali się jak wygląda jaskinia krasowa oraz czym różnią się stalaktyty od stalagmitów.

Ogromne wrażenie zarówno na dzieciach jak i opiekunach zrobiły mieszkające w Stacji Edukacji Ekologicznej zwierzęta, przedstawiciele różnych gatunków i środowisk.

Jednak największym zainteresowaniem dzieci cieszyła się para pięknie ubarwionych papug  (Flora - czerwona  i Florek- zielony). Ptaki naśladowały odgłosy dzwonka komórki oraz miauczenia kota.

Po wizycie w nadleśnictwie klasa udała się do „Ciukuruku- Krainy Łakoci” na pokaz tworzenia cukierków i lizaków. Oprócz pokazu uczniowie uczestniczyli  również  w warsztatach podczas, których samodzielnie tworzyli piękne i smaczne lizaki oraz watę cukrową.

Wycieczka Mikołajkowa okazała się ciekawą, pouczającą i smakowitą przygodą zasługującą na powtórkę.