baner8.jpg

Dnia 10 listopada 2015 uczniowie z klasy IIb SP z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wyjechali na wycieczkę do Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika Wrocław-Strachowice. Organizatorem wycieczki była wychowawczyni klasy - Katarzyna Niedźwiedzka.

Po przyjeździe na miejsce, dzieci zostały powitane przez funkcjonariuszkę Straży Granicznej, która oprowadziła je po terenie lotniska. Dzieci miały możliwość zwiedzenia wszystkich pomieszczeń oraz zapoznanie się z pracą ludzi zajmujących różne stanowiska. Uczniowie dowiedzieli się, że na lotnisku obowiązują ścisłe zasady bezpieczeństwa, a każdy kto chce wejść na płytę lotniska musi zostać dokładnie skontrolowany.

Następnie, zaopatrzeni w specjalne kamizelki i identyfikatory, razem z przewodniczką, dzieci zobaczyły z bliska śmigłowiec Lotniskowego Pogotowia Ratunkowego, który niewątpliwie był bardzo dużą atrakcją dla nich, bo miały możliwość usiąść za jego sterami. Drugoklasiści jechali także autokarem lotniczym. Z jego wnętrza mogły obserwować startujący samolot.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili dzielni uczniowie, był garaż Lotniskowej Straży Pożarnej, gdzie bardzo zainteresowani zwiedzający zobaczyli specjalistyczne wozy strażackie, służące do ewentualnego gaszenia pożaru samolotu. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobiła wielkość wozów strażackich, z których każdy waży 30 ton.

Kolejną przygotowaną dla dzieci atrakcją była możliwość zobaczenia i zapoznania się z pracą robota pirotechnicznego, służącego do neutralizacji niebezpiecznych przedmiotów. Bardziej odważni, mieli możliwość założenia kasku ze stroju pirotechnika. Jakież było zdziwienie, kiedy okazało się, że jego waga - 7kg - uniemożliwia poruszanie głową.

Zmęczeni, ale pełni wrażeń oraz szczęśliwi dzielni uczniowie wrócili do domów.

Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej wycieczki, szczególnie Panu Komendantowi Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu - Starachowicach oraz funkcjonariuszce Straży Granicznej -naszej Pani przewodniczce.