b1.jpg

Dnia 26 maja 2015 roku w 70. rocznicę wyzwolenia byłego Obozu Koncentracyjnego Gross - Rosen w Rogoźnicy odbył się IX Rajd Gwiaździsty zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny - Publiczną Szkołę Podstawową im. J. Korczaka w Jaroszowie i Gimnazjum im. Sł. Bożej Anny Jenke w Jaroszowie.

Do udziału w marszu, mającym na celu uczczenie pamięci ofiar faszyzmu, zostały zaproszone wszystkie gminne szkoły podstawowe i gimnazjalne.

W marszu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami z następujących szkół: Zespół Szkół w Goczałkowie, Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu i organizatorzy - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie,

Po przybyciu na miejsce uczniowie obejrzeli film przypominający młodemu pokoleniu o milionach ofiar  pomordowanych w bestialski sposób w obozach zagłady. Potem młodzież udała się pod Mauzoleum upamiętniające ofiary faszyzmu, gdzie uczestniczyła w Apelu Poległych. Zostały złożone kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem oraz tablicą poświęconą Januszowi Korczakowi, patronowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszowie. W delegacji z Jaroszowa wraz z uczniami uczestniczyli nauczyciele i dyrektor szkoły.

Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Gross-Rosen pod kierunkiem przewodnika.