baner5.jpg

W minioną niedzielę, tj. 11 listopada 2012 r. w całym kraju obchodzono 94. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie w tym dniu brali udział w gminnych obchodach tego święta w Strzegomiu.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w Bazylice Mniejszej. Kustosz Bazyliki - ksiądz prałat Marek Babuśka w swoim słowie wstępnym podkreślał ważność chwili, dla której tak licznie zgromadziliśmy się w tej pięknej strzegomskiej świątyni. Mszy św. przewodniczył ks. bp Ignacy Dec - Biskup Świdnicki, który w swojej homilii poruszył m. in. „wątek ojczyźniany”. Ordynariusz naszej diecezji mówił m. in., że nasi przodkowie w niewiarygodny sposób bronili suwerenności Polski, dlatego w dniu dzisiejszym jesteśmy tym ludziom winni naszą pamięć i modlitwę. Po zakończonej Mszy św. wszyscy uczestnicy tej jakże podniosłej uroczystości udali się przed pomnik Ignacego Jana Paderewskiego na placu przy budynku Strzegomskiego Centrum Kultury. Wśród licznie przybyłych gości oraz mieszkańców Strzegomia nie mogło oczywiście zabraknąć pocztów sztandarowych, które nieśli reprezentanci szkół, stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na terenie naszej gminy.

Bardzo ważnym momentem w trakcie tej uroczystości był „Apel Poległych” i głośna salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy „X Brygady Logistycznej” z Opola. Po niej nastąpiło złożenie wiązanek i wieńców przez poszczególne delegacje pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego. Okolicznościową wiązankę kwiatów w imieniu całej społeczności naszej szkoły złożyła pani dyrektor Beata Jankiewicz wraz z delegacją uczniów.

Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowali: Maciej Abram, Kacper Dworak, Oliwia Lasko, Sandra Struszka, Dominika Sydor, Karolina Wojtyra, Adam Czarnecki, Joanna Głód, Katarzyna Kikta, Kinga Kuszaj, Maciej Michałowski, Paweł Miłek i Paulina Zamojska, zaś opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Tomasz Dziurla i Krzysztof Dziurla.

 

Tomasz Dziurla