baner4.jpg

W piątek – 24 października 2014 r. – 46 uczniów z klas IV – VI szkoły podstawowej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wzięło udział w całodniowej wycieczce edukacyjnej do wyjątkowych miejsc na mapie ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska czyli Jaskini Niedźwiedzia i Muzeum Ziemi w Kletnie (koło Bystrzycy Kłodzkiej).

Pogoda tego dnia nie była zbyt łaskawa. Na miejscu okazało się, że górski klimat wraz z towarzyszącą mu cały dzień mgłą, przypomni uczniom z Jaroszowa o zbliżającej się zimie. Przydały się czapki, szaliki i rękawiczki oraz nieprzemakalne buty. Temperatura w jaskini  wynosiła + 6 °C, a wilgotność powietrza w granicach 100%.

Jaskinia swoją nazwę zawdzięcza niedźwiedziowi jaskiniowemu, którego kości tam odkryto, a turyści odwiedzający to miejsce mają okazję je zobaczyć. Zwiedzając ją dzieci podziwiały przepiękne nacieki wapienne: stalaktyty i stalagmity, które powstają z wód przedostających się z powierzchni góry Stromej (1166,8 m n.p.m.) 1 cm na 100 lat!

Tego dnia w jaskini panowały zupełnie wyjątkowe warunki. Padający od kilkunastu godzin w tej części Masywu Śnieżnika deszcz, wypełnił wnętrza mis martwicowych, które jak mówili przewodnicy, od ok. 12 lat były prawie suche.

Wracając z jaskini uczniowie odwiedzili jeszcze MUZEUM ZIEMI, które jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć tak dużą kolekcję skamieniałych gniazd jaj dinozaurów, pnie drzew oraz zachowane ślady flory sprzed 250 mln lat. Przewodnik pokazał uczniom bogatą kolekcję minerałów nie tylko z Polski, ale także z Afryki i Azji. W parku jurajskim znajdującym się przed budynkiem muzealnym, uczniowie mieli okazję zrobić sobie ciekawe zdjęcia z modelami dinozaurów wykonanymi w skali 1:1.

Po dniu pełnym wrażeń, uczniowie ok. godz. 18.00 wrócili do swoich domów. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Dorota Burzyńska, Bronisława Czapla, Monika Bytnar-Gołembiowska i Zbigniew Miłek.