baner4.jpg

W dniu 7 października br. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszowie odbył się EKOLOGICZNY TURNIEJ RODZIN.  Był on jednym z zadań realizowanych w ramach Gminnego Projektu Ekologicznego "Odpady- proste zasady".

Drużyny, składające się z rodzica i dziecka, przy publiczności szkolnej rywalizowały ze sobą w zadaniach związanych głównie z odpadami BIO. Rozpoczęcie zmagań poprzedzone było obejrzeniem scenki związanej z segregacją odpadów przygotowanej przez klasę Va pod opieką wychowawczyni Bronisławy Czapli.  Dzięki temu wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej oraz obecni rodzice mogli przypomnieć sobie  zasady segregowania odpadów.

Odpady BIO to inaczej odpady biodegradowalne, które w dużej mierze pochodzą z żywności.  Należą do nich m.in.: resztki i obierki z owoców i warzyw, fusy z kawy czy herbaty oraz skorupki jajek. Przygotowanie konkurencji oraz samo prowadzenie turnieju zostało powierzone nauczycielce w-f - Justynie Fedyczkowskiej. Przeważająca część zadań przygotowana dla drużyn związana była z odpadami BIO. Wśród nich m.in.: picie herbaty przez słomkę czy obieranie jabłek tak, aby otrzymać jak najdłuższą obierkę. Nie zabrakło też konkurencji związanych z odpadami suchymi, np. zbieranie nakrętek czy nawlekanie rolek po papierze toaletowym na sznurek tak, aby otrzymać jak najdłuższe korale. Wszystkie konkurencje odbywały się na czas, a po każdej z nich  odpadki trafiały do worka w odpowiednim kolorze.

Rywalizacja była bardzo zacięta, ale przebiegała  w radosnej, zabawowej atmosferze.

NAJSPRAWNIEJSZYMI  RODZINAMI OKAZALI SIĘ:

I miejsce - Julia Kowalczyk z klasy Va z mamą
II miejsce - Dominik Antosiak z klasy IIa z tatą
III miejsce - Katarzyna Siedlecka z klasy Va z mamą

Dzięki sfinansowaniu Turnieju przez Gminę Strzegom oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, atrakcyjne nagrody oraz dyplomy otrzymały nie tylko zwycięskie, ale wszystkie drużyny.