b1.jpg

Na zakończenie nauki, w dniach 24 – 25 czerwca 2014 r. - uczniowie klasy V i VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie wraz z opiekunami postanowili przemierzyć okolice przepięknej Szklarskiej Poręby.

Miasto to leży w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływach: Kamieńczyka i Szklarki. Miejscowość położona jest od południa na stokach Karkonoszy z dominującą nad miastem Szrenicą (1362 m n.p.m.), od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m n.p.m.) i Czarną Górą (965 m n.p.m.). Wzniesienia Pogórza Karkonoskiego oddzielają zaś miasto od Kotliny Jeleniogórskiej.

Chciałoby się dotrzeć wszędzie!

Uczniowie wyruszyli w drogę wraz z przewodnikiem sudeckim. Rozpoczęli wędrówkę przepięknym szlakiem do Wodospadu Szklarki, skąd udali się do „Leśnej Huty”, aby odkryć znaczenie historycznej nazwy miasta i tajniki wyrobu szkła, z którego to miejscowość słynęła już od średniowiecza.

Następnie, po około 45 minutach marszem, uczniowie dotarli do Wodospadu Kamieńczyka. W trakcie wędrówki przewodnik zapoznał uczniów z historycznymi dziejami miasta. Opowiadał o jego wybitnych mieszkańcach i osobliwościach przyrody pobliskich gór.

Dla samych widoków warto było pokonać wszystkie trudy wędrówki!

Głodna i zmęczona grupa udała się do punktu noclegowego „Górska Chata”, gdzie powitali ich przesympatyczni gospodarze oraz  ciepły posiłek.

Po pysznej strawie chwila odpoczynku. Chwila, ponieważ już po pół godzinie wszyscy grali w piłkę i przygotowywali się do wieczornego grilla i dyskoteki.

Po dłuuuuuugiej nocy: śniadanie  i „Dzień Edukacyjny”.

Na początek wizyta w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej, skąd dzieciaki udały się do Muzeum Mineralogicznego na prelekcję przewodnika i wystawę najbogatszego (w zbiory minerałów) muzeum. I uwaga ciekawostka! Odnaleźliśmy wśród eksponatów bursztyn z terenów Jaroszowa!

I jak to w górach bywa, nastąpiło załamanie pogody. Już w strugach deszczu uczniowie poczynili ostatnie zakupy, zjedli słodkości w  miejscowej kawiarni i wszyscy wróciliśmy do schroniska na gorącą i pyszną zupkę.

Zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy na „dobranockę” do domu.

Za fantastyczną postawę uczniów podczas wycieczki dziękują organizatorzy i opiekunowie: Małgorzata Kolano, Agnieszka Nowacka, Krzysztof Dziurla, Anna i Monika Guzera.