baner2.jpg

Z inicjatywy i na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Strzegomiu z okazji Tygodnia Bibliotek, dziesięcioosobowa grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie, 08.05.2014r. wzięła udział warsztatach edukacyjnych FUNDACJI LEGALNA KULTURA w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel” w Strzegomiu.

Przed rozpoczęciem warsztatów, uczniowie zostali oprowadzeni przez pana Mariana Górę, który pokazał eksponaty na wystawie zorganizowanej z okazji kanonizacji Ojca Świętego oraz opowiedział historię pamiątek sprzed kilkudziesięciu lat, przekazanych przez strzegomian. O swojej działalności i zbiorach opowiedział również pan Eugeniusz Stodolak - założyciel grupy rekonstrukcji historycznej „GRH Pancerni Strzegom”, który uznany został przez czytelników Gazety Wrocławskiej za osobowość roku 2013.

Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące praw autorskich i własności intelektualnej przekazane przez przedstawicielkę Fundacji Legalna Kultura - Martę Antczak i radcę prawnego - Alberta Stawiszyńskiego. „Wspólnie z uczniami i panią dyrektor stwierdziliśmy, że z ideą legalnej kultury należy zapoznać uczniów i nauczycieli, dlatego w naszej szkole zaplanowane zostaną lekcje wychowawcze i biblioteczne dotyczące tego ważnego tematu – podsumowała bibliotekarka Monika Bytnar-Gołembiowska (opiekun uczniów podczas wyjazdu).

Wyjazd uczniów został sfinansowany przez Radę Rodziców.

******************************************

JAKA JEST MISJA FUNDACJI?

Fundacja Legalna Kultura realizuje kampanię społeczną mającą na celu budowanie świadomości odbiorców kultury oraz promocję ochrony własności intelektualnej w dobie cyfrowej rzeczywistości. Legalna Kultura zajmuje się tworzeniem i udostępnianiem Bazy Legalnych Źródeł kultury oraz edukacją związaną z prawem autorskim. Kampania Legalna Kultura ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, że sposób w jaki korzystamy z kultury ma na nią ogromny wpływ i zachęcić do sięgania po jej wytwory wyłącznie z legalnych źródeł”.

www.legalnakultura.pl

Partnerami strategicznymi kampanii „Legalna Kultura” są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.