baner7.jpg

Dnia 12 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Jaroszowie uroczyście obchodzono 95. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

W ramach tegorocznych obchodów nauczycielki historii p. Agnieszka Nowacka i Małgorzata Januś zorganizowały szkolne prezentacje wierszy i piosenek patriotycznych w klasach I-III szkoły podstawowej oraz Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej i Przegląd Piosenek i Pieśni Patriotycznych dla klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Zmagania konkursowe bacznie śledzili członkowie koła historycznego, którzy wcielili się w postacie wielkich Polaków: noblistów - Wisławę Szymborską (Justyna Kozakiewicz)i Władysława Reymonta (Patryk Rasała) oraz Józefa Piłsudskiego (Szymon Bohonos). Całość poprowadził w prawdziwie żołnierskim stylu Błażej Kołodziej.

Przez kilka tygodni uczniowie zaangażowani byli w przygotowania. Pod opieką wychowawców, każda klasa zaprezentowała piosenkę żołnierską lub pieśń patriotyczną. Usłyszeliśmy i „Rotę”, i piosenkę z filmu „Jak  rozpętałem II wojnę światową”, i „Przybyli ułani”. Jednak najbardziej zapadła w serce i sprawiła, że łza niejednemu zakręciła się w oku, piosenka wykonana przez klasę III szkoły podstawowej :

„Niepodległość – trudne słowo.

Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?

Kto mi wytłumaczy? (…)

Niepodległość znaczy wolność, słowa najpiękniejsze”.

Z wielką dumą o Ojczyźnie mówili najmłodsi – uczniowie edukacji wczesnoszkolnej. Odświętnie ubrani z powagą wysłuchali recytacji i z przejęciem śpiewali piosenki. Uczniowie klasy II przygotowali również chorągiewki. Podkreśliła to w swoim przemówieniu dyrektor – Beata Jankiewicz, która pochwaliła przede wszystkim wzorowe przygotowanie uczniów do uroczystości.

Konkurs recytatorski „A to Polska właśnie” w grupie klas IV-VI i I-III gimnazjum wygrała Zofia Malinowska (kl.V), II miejsce zajęła Martyna Bartosińska (kl.III), III – Klaudia Goldian (kl.IV).