baner5.jpg

W dniach 18.-19.10.2013 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie (36 osób) wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Jarosławia - do miejsca, w którym żyła i działała patronka Gimnazjum w Jaroszowie Sługa Boża Anna Jenke.

Wczesnym rankiem, w piątek 18 października wyruszyliśmy autokarem - razem z uczniami Szkoły Podstawowej w Mrowinach (10 osób) oraz przedstawicielkami Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Świdnicy (2 osoby) - do Jarosławia. Po drodze wstąpiliśmy do Wadowic, w których nawiedziliśmy kościół parafialny i dom rodzinny kardynała Karola Wojtyły - bł. papieża Jana Pawła II. Około godz. 18.00, po długiej podróży, dotarliśmy do Jarosławia. Powitani przez s. dr Bernadettę Lipian - postulatora w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożej Anny Jenke, udaliśmy się na wspólną obiadokolację. Następnie zamieszkaliśmy w pokojach przydzielonych nam w klasztorze ss. Benedyktynek. Wieczorem zwiedzaliśmy przepiękne eksponaty i wystawy w muzeum w Opactwie Benedyktyńskim w Jarosławiu. Nawiedziliśmy również kościół, w którym spoczywa Sługa Boża Anna Jenke.

W sobotni poranek, po śniadaniu, przeszliśmy przez piękny Rynek do Kolegiaty pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, w której godz. 9.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Msza Św. koncelebrowanej, podczas której homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Po Mszy Św. udaliśmy się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, w którym o godz. 11.00 rozpoczęło się sympozjum naukowe pod patronatem Sługi Bożej Anny Jenke, nt. „Musimy być nowymi ludźmi - bez kompromisu ze złem”. Sympozjum zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke, Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

Po otwarciu sympozjum i powitaniu przybyłych gości obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez młodzież z Gimnazjum im. Anny Jenke w Błażowej. Następnie wysłuchaliśmy bardzo bogatego w treści wykładu ks. prof. dr hab. Tadeusza Guza nt. "Musimy być nowymi ludźmi - bez kompromisu ze złem".

Na zakończenie sympozjum s. Bernadetta poprosiła o zabranie głosu przedstawicieli poszczególnych szkół i stowarzyszeń, którym patronuje Anna Jenke. Z naszej szkoły o zabranie głosu został poproszony pan Tomasz Dziurla.

O godz. 13.30 udaliśmy się na uroczysty obiad, po którym pożegnaliśmy się z Organizatorami sympozjum i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze wstąpiliśmy jeszcze do przepięknego Krakowa, który zwiedzaliśmy po zachodzie słońca. Byliśmy przy Smoczej Jamie, przy Zamku Królewskim na Wawelu, w kościele Mariackim oraz w Sukiennicach.

Pełni pozytywnych wrażeń, ubogaceni informacjami nt. życia i działalności naszej Patronki Anny Jenke powróciliśmy do Jaroszowa po północy - z soboty na niedzielę.

Organizatorami i opiekunami naszej wspaniałej wycieczki, którzy na każdym kroku troszczyli się o nasze bezpieczeństwo byli nauczyciele: Małgorzata Kolano, Krzysztof Dziurla i Tomasz Dziurla.

Słowa serdecznego podziękowania kierujemy również w stronę naszego drogiego sponsora - pana Grzegorza Górniaka, który opłacił nam przejazd autokarem z Jaroszowa do Jarosławia.