baner8.jpg

W dniu 16 października br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowie pojawił się dawno zapowiadany gość. O godzinie 11-tej  na spotkanie z uczniami przybył PAWEŁ FAJDEK - polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, najmłodszy w historii złoty medalista Mistrzostw Świata w Moskwie.

Niecodziennego gościa powitała wicedyrektor - Violetta Posłuszna-Koziałkowska. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Kinga Kuszaj zaprosiła Mistrza do zajęcia honorowego miejsca przed zebraną publicznością, która przyjęła Go gromkimi brawami. Uczennica Agata Wołowiec dokonała krótkiej prezentacji osoby Pawła Fajdka, opierając się na ogólnie dostępnych informacjach, zdjęciach, osiągnięciach i biografii. Następnie zaproszony gość krótko opowiedział o sobie i zaproponował uczniom, żeby zadawali mu pytania na nurtujące ich tematy. Uczniowie chętnie i dosyć odważnie pytali. Oto niektóre z pytań:

 • Od kiedy Pan trenuje rzut młotem?
 • Czy miał Pan przeczucie, że może wygrać w Moskwie?
 • Jaką stosuje Pan dietę? Co może Pan polecić młodym sportowcom?
 • Na czym polega trening (ile trzeba na to poświęcić czasu?)
 • Co Pan czuł po zwycięstwie, kiedy nałożył  Pan na siebie flagę narodową?
 • Od której klasy zaczął Pan interesować się sportem, a potem lekką atletyką?
 • Jakie ma Pan dalsze plany życiowe?
 • Ile szkół Pan już odwiedził na tego typu spotkaniach?
 • Gdzie Pan wystartuje w najbliższym czasie? (jakie to będą zawody?)
 • Dlaczego Pan teraz trenuje w Poznaniu?
 • Czy myśli Pan o Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro?
 • Jaki jest sekret Pańskiego sukcesu?

W odpowiedziach na pytania padło bardzo dużo wartościowych stwierdzeń z zakresu sportu, wychowania fizycznego, zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, ciężkiej pracy na treningach, marzeń i dążeń do osiągnięcia sukcesu  i celów życiowych.

Paweł Fajdek powiedział: „Musisz mieć jakiś cel w życiu. Ja osiem lat temu stanowczo powiedziałem, że chcę być mistrzem w rzucie młotem, bardzo ciężko pracowałem, po 8 godzin dziennie trenowałem i już w pierwszym rzucie zaskoczyłem rywali. Tak daleki rzut - 81,97 m był barierą psychiczną dla przeciwników i dał mi złoty medal mistrzostw Świata w Moskwie. Wychowanie fizyczne zawsze lubiłem i interesowałem się sportem. Polecam Wam dużo ruchu na świeżym powietrzu. Nie pijcie napojów słodzonych (np. typu cola czy innych tzw. „energetycznych”). Najlepsza jest woda i owoce. Przy komputerze spędzajcie jak najmniej czasu.” Takie wypowiedzi okazały się bardzo wartościowe i uczniowie nagradzali je brawami.

W tym dniu wielkim przeżyciem dla najmłodszych uczniów z klas I-III było odebranie z rąk wielkiego sportowca nagród książkowych i dyplomów za piękne prace plastyczne. Konkurs szkolny o tematyce: „Portret Pawła Fajdka, flaga olimpijska i stadiony świata” odbył się pod opieką wychowawców: kl.I- Barbary Zbrożek,  kl.II- Elżbiety Szczepanik i kl.III- Anny Madej. Prace te były wykonane różnymi technikami i zostały wyeksponowane podczas spotkania. Na naszym gościu duże wrażenie zrobiły szczególnie te, które ukazywały Jego sylwetkę.

Z rąk wicedyrektor nasz Mistrz otrzymał podziękowanie i okolicznościową pamiątkę symbolizującą miotacza. Dziewczęta z SU w ramach wdzięczności przekazały kosz owoców (zdrowa żywność dla Mistrza).

Panu Pawłowi za przybycie podziękował pomysłodawca spotkania - Krzysztof Dziurla, który był organizatorem tego bardzo wartościowego wydarzenia w naszej szkole. Później już były tylko autografy, zdjęcia z mistrzem, brawa na stojąco i skandowanie: „Paweł Fajdek, dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy !!!”