baner7.jpg

Dnia 9 września 2013 r. uczniowie klasy II a wraz z rodzicami  i wychowawczynią  wybrali się na wycieczkę edukacyjno – integracyjną do Zagórza Śląskiego, by zwiedzić Zamek Grodno.

Do jego bram prowadziła grupę ekologiczna trasa zalesionym zboczem  Góry Chojna.

Po przekroczeniu bogato zdobionej bramy zamku wszyscy znaleźli się na dziedzińcu, na którym, po śniadaniu, czekała już pani przewodniczka. Zwróciła ona naszą uwagę na Lipę Sadową, liczącą sobie trzysta lat, pod którą odbywały się sądy nad poddanymi. Dzieci były bardzo zainteresowane drewnianymi dybami, a już wewnątrz zamku zwiedziły budzącą strach salę tortur i poznały niezwykłą legendę o Księżniczce Małgorzacie, która została uwięziona w lochu głodowym. Po pięknej dziewczynie zostały tylko kości, które w lochu znajdują się do dziś.

Na dziedzińcu uwagę wszystkich przykuła ogromna „studnia życzeń”.  Z nią wiąże się interesująca legenda o tureckim jeńcu wojennym. Po powrocie do zamku czekała nas jeszcze jedna niespodzianka – wejście bardzo krętymi schodami na wysoką wieżę i podziwianie jesiennych krajobrazów z tarasu widokowego.

Wreszcie nadszedł czas na integracyjne ognisko i pieczenie kiełbasek, a potem kupowanie pamiątek oraz zabawy na zamkowym dziedzińcu.

Wycieczka, chociaż krótka, była bardzo udana.