baner6.jpg

Dwuetapowy Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej dla uczniów szkół podstawowych ogłoszony przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Do I etapu w dniu 15 maja 2013 r. zostali zarejestrowani nasi uczniowie z klasy piątej:

Sypko Przemysław

Siejk Seweryn

W tym dniu  zmagali się z rozwiązaniem testu składającego się z 25 pytań dotyczących osiągnięć naszych olimpijczyków na Olimpiadach w Vancouver  i w Londynie.

Do  konkursu było zgłoszonych ponad 2 tysiące uczniów z całego kraju. Jednak po awarii serwera w pierwszym terminie  okazało się, że pozostało chętnych tylko 884 uczniów. Nasi chłopcy spróbowali swoich sił ze znajomości wiedzy olimpijskiej i okazało się, że Seweryn  uplasował się w końcówce startujących na miejscu 847, a Przemek odpowiedział na 12 z 25 pytań zajmując 447 miejsce. To dobra pozycja jak na pierwszy raz w tym konkursie. Wystarczyło mieć 17 pkt żeby dostać się jako czwarty reprezentant naszego województwa do finału krajowego w stolicy. Pytania należały do trudnych. A o to dwa z nich:

 1. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w  2010 w short tracku wystąpili zawodnicy z jednego klubu:
  1. Marymont Warszawa
  2. SNPTT Zakopane
  3. Juvenia Białystok
 2. Mieszkańcy starożytnego greckiego miasta, witając swojego zwycięzcę olimpijskiego-olimpionika robili dziurę w murze otaczającym miasto, przez którą wchodził zwycięzca, ponieważ:
  1. olimpionik był taki wielki , że nie mieścił się w żadnej z bram starożytnego miasta
  2. wszyscy mieszkańcy chcieli go zobaczyć
  3. miejskie mury nie były już potrzebne, bo bohater zapewniał mieszkańcom bezpieczeństwo i odstraszał potencjalnych napastników