baner6.jpg

W 69 rocznicę wyzwolenia Obozu Koncentracyjnego Gross Rosen Zespół Szkolno-Przedszkolny, Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Jaroszowie i Gimnazjum im. Sł. Bożej Anny Jenke zorganizowała dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Strzegom „Rajd Gwiaździsty” mający na celu uczczenie pamięci ofiar faszyzmu.

Rajd odbył się dnia 15 maja 2013 roku. Wzięli w nim udział uczniowie wraz z opiekunami z następujących szkół: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jaroszowie, Szkoła Podstawowa w Kostrzy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzegomiu, Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzegomiu, Zespół Szkół w Goczałkowie, SOSW w Ząbkowicach Śląskich.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się pod Mauzoleum upamiętniającym ofiary faszyzmu, uczestniczyliśmy w Apelu Poległych. Następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem oraz tablicą poświęconą Januszowi Korczakowi.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum Gross-Rosen pod kierunkiem przewodników obiektu oraz uczestniczyliśmy w projekcji filmu. W ten sposób przypomnieliśmy młodemu pokoleniu o milionach ofiar  pomordowanych w bestialski sposób w obozach zagłady.