b1.jpg

Dnia 3 kwietnia 2019 r.  - uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym w siedzibie Karkonoskiej Grupy GOPR w Jeleniej Górze.

Prowadzący spotkanie ratownik powiedział, że terenem działania GOPR jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem regionów górskich. Określił cel działania GOPR: niesienie pomocy w górach ludziom, zapobieganie wypadkom oraz ochrona środowiska górskiego. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, z której dowiedzieli się z jakiego sprzętu korzystają ratownicy oraz jak postępować w razie wypadku w górach.  Uzupełnieniem był pokaz sprzętu ratowniczego Mobilnego Punktu Dowodzenia - specjalnych pojazdów, które karkonoskim ratownikom służą do dowodzenia akcjami w terenie.

Drugim punktem zaplanowanej wycieczki była wizyta w Parku Miniatur w Kowarach. Odwiedzając ten park mieliśmy możliwość zapoznania się z obiektami zabytkowymi takimi jak pałace, klasztory, kościoły, starówki miast dolnośląskich itp., odwzorowanymi dokładnie w skali 1:25 oraz 1:50. Miniatury są wierną kopią prawdziwych obiektów ze wszystkimi szczegółami i detalami. W parku można zobaczyć także obiekty w całej okazałości z lat swej świetności, które obecnie popadły w ruinę, bądź są niedostępne do zwiedzania. Największą atrakcją w Parku Miniatur - okazał się „Złoty pociąg”. Modele zbudowane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Wkomponowane są w zielone otoczenie wzbogacone kolorowymi kompozycjami kwiatowymi. Część ekspozycji jest umieszczona pod dachem.

Dzieci obkupione w pamiątki i zadowolone,  z dużą ilością zdjęć wróciły do szkoły.