baner7.jpg

W Niedzielę Palmową w Jaroszowie po raz pierwszy w historii parafii przedstawione zostało "MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ".

Męka Jezusa Chrystusa – Jego ofiara i konanie, jest jednym z największych dramatów religijnych, których głębie otwiera przed nami Ewangelia. Męka ta była konieczna, aby żyjące w człowieku pragnienie życia wiecznego znalazło ujście, źródło i konkretny kierunek.

Od wieków ludzkość podejmowała temat cierpień Chrystusa. Malowidła, pieśni, czy modlitwy pełne są miłości (często nieodwzajemnionej), która doprowadziła ludzkie oblicze Boga do kresu fizycznych sił. Sztuka ma tę wielką cechę, że pewne jej motywy wzajemnie się przenikają. Dlatego wprowadzenie Jezusa na scenę i ukazanie Jego ofiary w sposób „aktorski” – choć to złe słowo, wydawało się być naturalną koleją rzeczy. Historia misteriów pasyjnych jako widowisk sięga kilku wieków wstecz. Choć na przełomie setek lat zmianie ulegały niektóre elementy składowe, takie jak dekoracje, wycinki dialogów, miejsca wystawień, credo pozostało i z pewnością pozostanie niezmienne – Chrystus zmartwychwstał!

Cenne słowa padły po spektaklu z ust księdza proboszcza Jana Olendra, słusznie podkreślił, że misteria są po to, aby każdy z nas rozważył w swoim sercu, kim jest i do której postaci mu najbliżej. Odpowiedź na to pytanie może stać się początkiem długich wewnętrznych rekolekcjI.